Under lång tid i Sverige räckte det att försäkra på heder och samvete när du hade kontakt, och mottog bidrag från statliga myndigheter. Och ingen samkörning tilläts, så var du både sjukskriven och arbetslös kunde du kvittera ut detta samtidigt om du var fräck.
Personer som kritiserade bidragstagare och varnade för fusk, till exempel på ledarsidor, anklagades direkt av vänstern för att vara oempatiska och jaga sjuka och arbetslösa. Ingen fuskade ju medvetet och om det förekom fusk var det vara olyckshändelser. Detta ledde till att till dåtidens organiserad brottslighet i centrum MC-gängen lyckades delvis försörja sig på att medlemmarna sjukskrevs eller förtidspensionerades för olika mer eller mindre påhittade åkommor och kunde därmed kvittera ut många hundratuseltals kronor per år samtidigt som de sålde knark och vapen, som ju är deras huvudsakliga verksamhet.
Detta avslöjades någon gång på 90-talet men systemfelen bestod såklart. Finns ingen politisk vilja utan bara tomma ord händer nämligen absolut ingenting och ingen i Socialdemokraterna hade lust att ändra ens det lilla på bidrags-slussen.
I veckan presenterades en utredning om hur Försäkringskassan kan få ökade brottsbekämpande befogenheter, som en i raden av förslag från regeringen i syfte att stoppa bland annat bidragsfusket. Som även för dagens organiserade brottslighet, de många förortsgängen, har just bedrägeri från välfärdssystemet som en huvudsaklig inkomstkälla, vid sidan om knarkförsäljning. Det är nämligen otroligt lukrativt, relativt enkelt och straffen har varit låga.
Som ett kylskåp att öppna och roffa åt sig när man vill hur man vill. Förslagen från utredningen är mycket välkomna och innefattar till exempel en avdelning på Försäkringskassan som uteslutande sysslar med brottsbekämpning. Varje år försvinner 15-20 miljoner kronor i felaktiga utbetalningar från kassan och 90 % orsakas av enskilda, varav hälften medvetet lämnar felaktiga uppgifter för att tillskansa sig medel man inte har rätt till. Här ingår givetvis även småfusk med VABB (vård av sjukt barn) som tyvärr allt för många håller på med men även stora organiserade bedrägerier.
Man vill därför nu ge Försäkringskassan rätt att ha egen brottsbekämpande personal anställd, åklagare ska kunna ta hjälp av dem att utreda bidragsbrott, de ska kunna hålla egna förhör och samla in bevisning samt besluta om mindre ingripande tvångsmedel men får inte själv inleda förundersökningar.
Det ska även installeras en underättelseverksamhet som ska förebygga och förhindra att brott ens uppstår och som bygger på analys av stora mängder data.
Detta låter som utmärkta ideér och som mycket borde de införts redan igår. Samma verksamhet borde installeras på Arbetsförmedlingen för att framför allt kontrollera fusk med subventionerade anställningar, fejkade anställningar och företag som levererar tjänster åt Arbetsförmedlingen. Enskilda arbetslösa kontrolleras redan av handläggare.
Jag tror många människor liksom jag blev när jag först granskade det här för över ett decennium chockas över hur dåliga kontrollerna varit och att man inte ens samkört register förrän nu så att folk kunnat ha dubbla ersättningar säger något. Om på heder och samvete räcker och minsta kritik stämplats som jakt på sjuka visar staten att det är fritt fram.
Tragiskt mycket pengar försvinner som skulle kunna användas på annat än både vanliga personer som tycker att de förtjänar lite extra vabb-ersättning trots att de arbetar men också kriminella ligor som är ute efter stora pengar.
Andra saker regeringen gjort är till exempel att arbetsgivare ska rapportera frånvaro, just för att förhindra vabb-fusket, en gemensam Utbetalningsmyndighet, indragna socialförmåner för folk som undanhåller sig utvisning eller fängelsestraff (helt sjukt att detta existerat) och en spärr har införts för folk som åkt fast så att de hindras att ta del av förmånen under en tidsperiod, som straff för fusket.
Det senaste är extra kännbart just för småfuskare. Om risken att inte ens få VABB i framtiden står mot en enda dags fusk trots att du arbetar hemma med sjukt barn eller inte ens har något sjukt barn kommer betydligt färre vardagsfuskare våga chansa.
Varje förslösad krona är en stöld från folket. Men stöld är faktiskt stöld även från bidragssystemet.
Rebecca Weidmo Uvell





















