Den 4 september lämnade en generaladvokat sitt yttrande i det pågående rättsfallet om Lexbase. Nästa steg är att EU-domstolen kommer att avge ett förhandsavgörande till Attunda tingsrätt, som därefter ska avgöra målet juridiskt. Även den svenska regeringen har yttrat sig i målet och betonat vikten av att värna den svenska yttrandefriheten. Verifiera hoppas att EU-domstolen ansluter sig till den svenska regeringens linje och slår vakt om offentlighetsprincipen och yttrandefriheten.
Skulle generaladvokatens yttrande bli EU-domstolens beslut, så har det skett en kraftig inskränkning av svensk yttrande- och tryckfrihet. Då är det inte längre tillåtet att publicera offentliga handlingar i Sverige, säger Gunnar Axén, styrelseordförande för Lexbase.
För Verifieras del innebär generaladvokatens yttrande i nuläget inga förändringar. Eftersom yttrandet är en del av en pågående rättsprocess fortsätter verksamheten som vanligt. Verifiera kommer dock att noga följa den fortsatta juridiska processen och rapportera om utvecklingen.