HD: PFAS-domen i hovrätten ändras – Ronneby miljöteknik ska kompensera folk som fått PFAS i blodet – Produktansvarslagen tillämpas – Stor påverkan på kommunala vattenbolag

Högsta domstolen har idag tisdagen den 5/12 slagit fast att drygt 150 boende i Ronneby, som genom dricksvattnet fått höga halter av det skadliga ämnet PFAS i blodet, har drabbats av personskada i skadeståndsrättslig mening. Därmed ändras hovrättens dom i fallet som avgör frågan om det kommunala vattenbolagets skadeståndsansvar.

Skadestånd Dricksvattnet från Brantafors vattenverk i Ronneby kommun, som ägs och drivs av det kommunala bolaget Ronneby Miljö och Teknik AB, innehöll mycket höga halter av PFAS. Detta kom från brandskum som använts vid brandövningar på Blekinge flygflottilj. Föroreningarna i vattnet har lett till att boende i området har fått höga halter av PFAS i blodet.

Drygt 150 boende väckte talan mot det kommunala vattenbolaget och begärde att domstolen skulle fastställa att bolaget var skyldigt att ersätta dem för personskada.

Talan grundades på produktansvarslagen. Enligt den lagen ska skadestånd betalas för personskada som en produkt, till exempel dricksvatten, har orsakat på grund av en säkerhetsbrist. Skadeståndet kan avse kostnader, inkomstförlust och fysiskt eller psykiskt lidande som personskadan har lett till, konstaterar HD i domen.

Tingsrätten biföll talan. Hovrätten kom fram till att de höga halterna av PFAS i blodet hos de boende medför att de löper en – sett i förhållande till personer som inte utsatts för motsvarande exponering – förhöjd risk att drabbas av vissa negativa hälsoeffekter och sjukdomar. Denna risk för framtida besvär utgjorde enligt hovrätten inte en personskada. Hovrätten avslog därför talan.

Högsta domstolen konstaterar att risken för att ett fysiskt defekttillstånd ska inträda i framtiden principiellt sett inte i sig kan anses utgöra en personskada. Till skillnad från hovrätten anser Högsta domstolen emellertid att utredningen ger tillräckligt stöd för att dra slutsatsen att ett sådant defekttillstånd redan har uppkommit hos var och en av klagandena i form av förhöjda halter av PFAS i blodet. Därigenom anses klagandena ha drabbats av personskada.

– De boende har genom dricksvattnet drabbats av höga halter av PFAS i blodet, vilket medför en förhöjd risk för vissa negativa hälsoeffekter och sjukdomar, förklarar Jonas Malmberg, domare i Högsta domstolen, i en skriftlig kommentar till domen.

Domstolens bedömning är att de höga halter PFAS som de boende har i blodet innebär en så beaktansvärd fysisk försämring av deras kroppar att de drabbats av ett fysiskt defekttillstånd som i skadeståndsrättslig mening är en personskada, avslutar Jonas Malmberg.

De boendes talan har gått ut på att domstolen ska fastställa att de drabbats av en personskada i skadeståndsrättslig mening. Detta har Högsta domstolen alltså gjort. Däremot har det inte ingått i Högsta domstolens prövning att ta ställning till i vilken utsträckning personskadorna har medfört några skadeföljder som ger dem rätt till ersättning.

Högsta domstolen är inte enig i domen – justitierådet Anders Perklev vill fastställa hovrättens dom.

Målnr: T 486-23
Andreas Henriksson
Redaktionschef

Tags

Dela inlägget

LinkedIn
X (Twitter)
Facebook

What do you think?

Boka demo

Boka kostnadsfri demo

Fyll enkelt i dina uppgifter så återkommer vi till dig inom kort. 

Snabbt och smidigt att komma igång
Enkelt att komma igång
1

Boka demonstration

2

Genomgång av tjänsten tillsammans med oss

3

Sätt igång!

Boka kostnadsfri demo