Socialdemokraterna har under senare tid återkommande beskrivit kärnkraften som en viktig del av Sveriges framtida energiförsörjning. På partiets egen hemsida står det att kärnkraften utgör en betydande del av det svenska elsystemet, och partiet säger sig vara positivt till nybyggnation av kärnkraft. Dessutom har Magdalena Andersson under sommaren, tillsammans med Håkan Juholt i Oskarshamn, talat om vikten av kärnkraft för Sveriges framtida elförsörjning. Sammantaget ger det bilden av ett parti som vill uppfattas som betydligt mer kärnkraftspositivt än tidigare.
Det hade också varit en rimlig slutsats om det varit den politik partiet faktiskt för.
Under den pågående mandatperioden har Europaparlamentet röstat om femton så kallade nyckelomröstningar som på olika sätt syftat till att stärka kärnkraftens ställning inom EU. Omröstningarna har bland annat handlat om att erkänna kärnkraftens betydelse för Europas energiförsörjning, förbättra investeringsförutsättningarna och inkludera kärnkraften i unionens framtida energipolitik. I samtliga dessa omröstningar har Socialdemokraternas ledamöter röstat emot förslagen. Det enda svenska parti som uppvisar samma röstningsmönster är Miljöpartiet.
Naturligtvis innebär inte varje enskild omröstning att ett nytt kärnkraftverk byggs i Sverige. Europaparlamentets beslut handlar ofta om övergripande inriktningar, finansieringsmöjligheter eller hur olika energislag ska behandlas inom unionens lagstiftning. Men att rösta nej i samtliga femton omröstningar utgör ett bevis för att det inte handlar om enskilda ställningstaganden utan snarare om ett politiskt mönster som går emot det som står på deras egen hemsida.
Det är också mot den bakgrunden som Socialdemokraternas budskap på hemmaplan blir svårt att förstå. Om partiet anser att kärnkraften är en viktig del av framtidens energisystem borde det rimligen också avspeglas när frågan behandlas på europeisk nivå. Europaparlamentet fattar visserligen inte beslut om att bygga svenska reaktorer, men unionens energipolitik påverkar investeringar, regelverk och de långsiktiga förutsättningarna för kärnkraft i hela Europa. Dessa omröstningar har betydelse.
Till detta kommer frågan om vilka partier Socialdemokraterna avser att regera tillsammans med efter nästa val. Miljöpartiet har upprepade gånger gjort klart att man inte kommer att stödja en regering som bygger ny kärnkraft. Daniel Helldén har också uttryckt detta tydligt i intervjuer. Så även om Socialdemokraterna påstår att man vill samla breda majoriteter kring energipolitiken och framhåller sin positiva syn på kärnkraft blir den hållningen svår att förena med verkligheten redan där.
Därför har väljarna all rätt att vara förvirrade och bör ställa frågor. Vilken linje är det egentligen som gäller? Är det den som presenteras på partiets hemsida och vid besök i Oskarshamn, eller är det den som kommer till uttryck när partiets ledamöter röstar i Europaparlamentet?
Socialdemokraterna har all rätt att vara för eller emot ny kärnkraft. Men att gång på gång ändra position i avgörande samhällsfrågor, såsom migrationen, straffpolitiken, NATO och nu kärnkraften, är oärligt mot väljarna. Att dessutom säga en sak på hemmaplan och rösta på ett annat sätt när frågan väl avgörs är inget annat än en kärnkraftsbluff.
Filip Linnert





















