En 31-årig man döms till livstids fängelse efter handgranatsattackerna i Sätra och Tumba våren 2025. Mannen har tidigare pekats ut som en TikTok-profil med kopplingar till Foxtrotnätverket. Samtidigt skärper Svea hovrätt straffet för en av de andra dömda.
Den 5 april 2025 kastades handgranater mot en villa i Sätra. En granat exploderade utanför huset medan en annan, som kastades in i bostaden, inte detonerade.
Den 27 april sker ett nytt våldsdåd och en handgranat kastades in i en bostad i Tumba. En mamma och hennes lilla dotter skadades svårt och mamman förlorade båda benen. Adressen hade blivit fel och familjen var inte måltavlan.
TikTok-profil döms till livstid
En 31-årig man döms till livstids fängelse för bland annat fyra fall av anstiftan av försök till mord. Mannen har enligt Expressens tidigare rapportering varit aktiv på TikTok under aliaset ”Foxy Spy” och uttryckt stöd för Foxtrotnätverket. Han greps i december förra året och hade via krypterade appar gett order om dåden.
En 34-årig man får sitt fängelsestraff skärpt till 14 år och tio månader för bland annat fyra mordförsök. En annan 31-årig man döms till elva år och tio månader, medan en 21-årig man får ett år och fyra månader.
15-åring frias från medhjälp till mordförsök
En pojke som var 15 år vid attacken i Tumba frias från fyra fall av medhjälp till försök till mord. Han döms däremot för medhjälp till grov allmänfarlig ödeläggelse och grovt olaga hot. Påföljden blir tre månaders sluten ungdomsvård.
Mamman som förlorade båda benen tillerkänns drygt 1,66 miljoner kronor i skadestånd.
Christel Prinsén
redaktionschef






















