Domar och beslut i mål om rätt att ta del av allmän handling

En person hade begärt att få tredimensionella kopior respektive i form av hologram av handlingar som kommit in till olika myndigheter som lyder under riksdagen. Handlingarna bestod av en tredimensionell avbildning av ett manshuvud respektive ett holografiskt vykort.  

I två av målen hade myndigheterna avslagit begäran. I dessa mål ansåg Högsta förvaltningsdomstolen att det inte fanns anledning att betvivla att myndigheterna inte hade tekniska möjligheter att framställa en kopia av handlingarna i tredimensionellt format respektive i form av ett hologram. Myndigheterna var alltså inte skyldiga att lämna ut en kopia i sådana format enligt tryckfrihetsförordningen. Överklagandena avslogs. 

I ett av målen anförde myndigheten att det inte fanns någon skyldighet att framställa en tredimensionell kopia, men en bild av föremålet lämnades däremot ut. I detta mål ansåg Högsta förvaltningsdomstolen att klaganden inte hade betagits sin rätt enligt tryckfrihetsförordningen att ta del av allmänna handlingar. Enligt praxis fanns det inte rätt att föra talan mot beslutet. Överklagandet avvisades.

Tags

Dela inlägget

LinkedIn
X (Twitter)
Facebook

What do you think?

Boka demo

Boka kostnadsfri demo

Fyll enkelt i dina uppgifter så återkommer vi till dig inom kort. 

Snabbt och smidigt att komma igång
Enkelt att komma igång
1

Boka demonstration

2

Genomgång av tjänsten tillsammans med oss

3

Sätt igång!

Boka kostnadsfri demo