Folket har fått nog av elitens hyschande

I decennier tvingades skattebetalarna betala överpris för migrationen, samt se hur systemet riggades till nyanländas fördel. Den som klagade anklagades för att vara rasist. Men rasistkortet funkar inte längre.

I Tyskland och Australien rekordväxer migrationskritiska partier just nu, men här i Sverige backade Sverigedemokraterna i senaste valet. Det beror sannolikt på att traditionella partier har tagit ansvar för att hantera migrationen, och agerat med respekt för skattebetalarna. Därför behövs just nu inte ett missnöjesparti som reagerar på den hyschande elitens slarv.

Men nuvarande politiska trend är att gynna migration och tycka synd om enskilda som inte får stanna, så det gäller att högerpartierna törs fortsätta sin strama linje.

Vi vill inte tillbaka till dåtiden.

Under alltför lång tid agerade makthavarna slarvigt och ängsligt. Myndigheter hade slappa regler. Politiker, medier och etablerade röster tävlade i att framställa alla som kritiserade den slarviga generositeten som rasister. Makthavarna hukande och duckade som konsekvens, och det hela resulterade i ett havererat system där skattebetalarna blåstes.

Migranter har länge fått omfattande rättigheter. Asylsökande får boende, dagersättning, vård och skola för barnen, samt omfattande stöttning med tolk.

Invandrare behövde därutöver under lång tid inte kvalificera sig för tillgång till välfärd, finansierad av oss andra. Folk fick bidrag även om de inte ens bodde i landet. Barnbidrag, bostadsbidrag och föräldrapenning skickades generöst iväg.

2024 betalade svenska skattebetalare ut minst 40 miljoner i bidrag till personer som inte fick vara i Sverige, enligt Utbetalningsmyndigheten. Det kunde vara lågt räknat eftersom myndigheten inte kunde kontrollera dem som bara hade samordningsnummer.

Samordningsnummer utdelades förresten utan krav på styrkt id. Myndigheter godtog en kopia på en id-handling via mail.

Skatteverket larmade under flera år om ett systematiskt missbruk, där kriminella kunde öppna bankkonton och tvätta pengar. Enligt Polisen och Skatteverket skapades ett skuggsamhälle.

Nu har kraven för att få svenskt medborgarskap skärpts, så att kunskaper i svenska och grundläggande faktakunskaper om vårt samhälle ska kunna visas. Framöver måste personer som vill bli medborgare komma till Migrationsverket för en extra ID-kontroll.

Men det betyder alltså att det under lång tid var möjligt att bli svensk medborgare utan at kunna svenska eller styrka sin identitet.

Medborgarskap kunde länge heller inte återkallas – inte ens om någon lämnat felaktiga uppgifter eller begått allvarliga brott mot staten.

Domstolarna har dessutom behandlat migranter med silkesvantar. Män har dömts för grova våldtäkter, men ändå sluppit utvisning, exempelvis då de riskerar straff efter att ha avbrutit militärtjänsten i hemlandet.

Bara häromdagen kom nyheten om att en man från Syrien våldtagit sin styvdotter i flera år, men ändå slipper utvisning eftersom han har bott här länge och har flera barn.

Personer med osvenska värderingar har också fått styra över myndigheter. Nyligen avslöjade Uppdrag Granskning att skattefinansierade jobbcoacher tillät män kräva att deras fruar skulle slippa arbeta ihop med män.

Problemen har varit många och det är uppenbart att det skadat Sverige.

Men länge gick det inte att prata om utan att bli kallad rasist-fascist-nazist och så vidare. Och tyvärr är det fortfarande så till del. Efter att Peter Wennblad på Svenska Dagbladets ledarsida skrev en viktig artikel om anmälningar kring valfusk påstod Vänsterpartiets partisekreterare att artikeln ”spelar på rasistiska idéer”. Johannes Klenell, kulturredaktör på Arbetet, beskrev det som ”oförblommerad rasism”, och i SVT:s Aktuellt undrade programledaren om Wennblad inte i själva verket underblåser rasism med sin artikel?

Men den här gången står högern rakryggad, på skötsamma, skattebetalande medborgares sida. Den ängsliga elitens verbala smockor pareras vänligt men bestämt.

Hoppas jag, i alla fall.

Carolin Dahlman

Tags

Dela inlägget

LinkedIn
X (Twitter)
Facebook

What do you think?

Boka demo

Boka kostnadsfri demo

Fyll enkelt i dina uppgifter så återkommer vi till dig inom kort. 

Snabbt och smidigt att komma igång
Enkelt att komma igång
1

Boka demonstration

2

Genomgång av tjänsten tillsammans med oss

3

Sätt igång!

Boka kostnadsfri demo