Under veckan presenterades rapporten från 2023 års Fri- och rättighetskommitté, som innehåller flera förslag till förändringar. Kommittén är en parlamentarisk utredning tillsatt av den svenska regeringen och leddes av Henrik Jermsten, domare i Högsta domstolen. I kommittén har bland annat Mathias Säfsten (sakkunnig), Helena Cidh Koelmeyer (rättslig expert), Daniel Gustafsson (hovrättsråd) och Martin Björk (byråchef) deltagit, tillsammans med företrädare för flera politiska partier.
Nuvarande reglering
I dag regleras föreningsfriheten i regeringsformen (2 kap. RF), där den skyddar rätten till sammanslutning. Det finns dock redan vissa begränsningar för föreningar som ägnar sig åt militär verksamhet, terrorism eller förföljelse av folkgrupper baserat på exempelvis etnicitet eller hudfärg.
Kommitténs analyser visar att det finns ett behov av att förändra och skärpa reglerna kring föreningsfriheten, eftersom kriminella nätverk utnyttjar denna rättighet för organiserad brottslighet.
Säpos tillslag
Förra våren genomförde Säpo ett tillslag mot Tyresös Islamiska kulturföreningens lokal, där fyra män greps misstänkta för att ha anslutit sig till IS i Somalia. Männen, varav två är bröder, åtalas för bland annat förberedelse till terrorbrott och deltagande, enligt rapportering från SVT.
En av bröderna hade via sin egen Facebookprofil spridit jihadistisk propaganda. Vissa av inläggen som delades var återpublicerat material från en välkänd IS-kvinnas konto från 2014.
Nu har de fyra männen åtalats.
Åklagare berättar i en intervju med SVT
– En stor del av bevismaterialet kommer från hemligt tvångsmedel, man har tagit ljudupptagningar från lokalen de vistats i men även kommit in i deras telefoner. De har bland annat fått instruktioner och råd från IS i Somalia, säger Lars Hedvall till SVT Nyheter.
Föreningen har fått bidrag från Myndigheten för stöd till trossamfund. Verifiera rapporterade i våras om de största förbunden som mottagit bidrag samt att det utreddes om möjligheten att stoppa bidragen till Sveriges Muslimska Förbund, eftersom förbundet i sin tur har vidarebefordrat pengar till föreningen som använts av de åtalade.
Föreslagna förändringar
Områden som förslagen har utrett är rätten till abort, generellt skydd mot diskriminering, grundlagsskyddet för äganderätten och näringsfriheten och grundlagsskyddet för föreningsfriheten.
Utvidgade möjligheter gällande Föreningsfriheten
- Kommittén föreslår att föreningsfriheten ska kunna begränsas för sammanslutningar som ägnar sig åt allvarlig brottslighet i syfte att uppnå ekonomisk eller annan otillbörlig vinning.
- Brott som hotar grundlagsskyddade värden eller statens våldsmonopol, såsom organiserad brottslighet och gängverksamhet.
Nytt begränsningsändamål i grundlagen:
- En ny punkt föreslås i 2 kap. 24 § regeringsformen som ska möjliggöra denna begränsning av föreningsfriheten.
Praktiska effekter
Utredningen hoppas att förslagen ska ge ökade möjligheter att agera mot kriminella nätverk. Om en sammanslutning deltar i allvarlig brottslig verksamhet kan lagstiftaren begränsa deras rätt att verka. Förslagen skulle exempelvis kunna användas mot gäng eller organiserade kriminella nätverk.
Christel Prinsén
redaktionschef
Bild: Säkerhetspolisen