Det var den 20 februari 2024 som Tullverket i Göteborg upptäckte cannabis i en container som anlände från Kanada. Efter fyndet beslutade myndigheten att genomföra en kontrollerad leverans, vilket innebar att man övervakade och följde transporten via kamera och ljud fram till dess förmodade slutdestination.
Fraktsedlarna avslöjade att containern var adresserad till ett byggföretag i Norrköping, som hade beställt laminatgolv och underlagsfoam från ett företag i Kanada. Vid en närmare undersökning visade det sig att av de 50 pallarna i containern var 27 manipulerade och innehöll sammanlagt 500 kg packad cannabis. Gatuvärdet för narkotikan uppskattades till cirka 62 miljoner kronor, enligt den bevisning som presenterades.
På nyårsafton 2023 skapades en chattgrupp i en app vid namn Zengi. I gruppen höll medlemmarna kontakt och uppdaterade varandra om fraktbolagets status. Containern anlände slutligen till Göteborg den 20 februari. Samtidigt inleddes telefonövervakning av företagets ägare, och en drönare skickades upp för att övervaka området.
Den 21 februari lastade en chaufför upp containern på en trailer och körde den till Norrköping, där den anlände morgonen den 22 februari. Vid 09-tiden anlände några ur chattgruppen, öppnade containerns dörrar och påbörjade arbetet med att bryta upp pallarna. Paketen räknades och sorterades, då inte alla var korrekt uppmärkta. Under arbetet skickades meddelanden i chattgruppen om hur cannabisen skulle packas om och flyttas. En av de nu dömda hade tidigare köpt totalt 110 flyttkartonger från Biltema. Enligt ett telefonsamtal skulle varje kartong innehålla tio paket.
Arbetet med att tömma containern pågick hela dagen och fortsatte in på kvällen. När det blev mörkt åkte en av personerna iväg för att köpa en ledlampa för att kunna fortsätta arbetet. En sovsäck inhandlades också, då en av personerna planerade att sova kvar i containern. Nästa morgon fortsatte packningsarbetet. Två mindre skåpbilar anlände för att transportera kartongerna vidare.
Klockan 10.25 den 23 februari 2024 slog polisen till, och fyra personer greps. Företagets ägare greps en timme senare i ett parkeringshus, och den sista personen stoppades och greps vid en fordonskontroll kl. 13.
Totalt åtalades sex personer för bland annat grovt narkotikabrott och synnerligen grov narkotikasmuggling. Den 11 oktober 2024 dömde tingsrätten i Göteborg samtliga till fängelse.
Igår, den 8 januari 2025, meddelade Hovrätten i Västra Götaland sin dom och fastställde straffen för fyra av de sex dömda personerna.
Totalt döms sex personer:
46-årig man, ägare till byggföretaget, döms för synnerlig grov narkotika smuggling till fängelse 8 år och 2 månader.
25-årig man döms för narkotikabrott och synnerligen grovt narkotika brott till fängelse 6 år och 2 månader.
40-årig man döms för synnerligen grovt narkotika brott till fängelse 4 år och 10 månader.
42-årig man döms för synnerligen grovt narkotikabrott till fängelse 7 år.
40-årig man döms för synnerligen grov narkotika smuggling och synnerligen grovt narkotikabrott till fängelse 8 år och 2 månader.
27-årig man döms för narkotika brott fängelse 4 år.
Christel Prinsén
redaktionschef